NPR Radhošť

V roce 1955 byla vyhlášena státní přírodní rezervace Radhošť, která byla v roce 1989 přehlášena na národní přírodní rezervaci. Vznikla kvůli ochraně a zachování vrcholových porostů na severních svazích Radhoště a významných rostlinných druhů. Dlouhá je asi 2,6 km, její šířka se pohybuje mezi 200–900 m a rozprostírá se v nadmořské výšce 600–1120 m. Celková výměra je 144,315 ha. Druhové složení lesa tvoří směs buku lesního, javoru klene a ojediněle i jedle bělokoré. Roste zde i celá řada bylin např. rozrazil horský, violka lesní a ve vyšších polohách i třtina rákosovitá, šťavel kyselý, nebo borůvka černá. V nejvyšší polohách pak převládají smrky a jeřáby s malými počty buků a javorů.

Hluboké erozní rýhy horských potoků, zde pramenících (Radhošťský a Malý a Velký škaredý potok) jsou vhodnými místy pro život a rozmnožování mloka skvrnitého a kuňky žlutobřiché, na okrajích lesa pak můžete potkat ještěrku živorodou. Obzvláště pejskaři by si měli dát pozor na své miláčky, neboť se v oblasti vyskytuje i zmije obecná v hnědé i černé podobě. Z ptáků zde žijí krahujci, jestřábi a ostříži, potkat však můžete i sýčka, kalouse, kulíška nebo žlunu, či datla. Tetřev hlušec, který zde byl běžně pozorován až do roku 1958 se zde už vyskytuje velmi ojediněle a stabilně zde pravděpodobně žádný nežije.

Z drobných savců zde nalezneme ježky, rejsky, lasice, hranostaje a kuny. V posledních letech zde byly pozorovány pobytové znaky rysa ostrovida, nicméně stabilní populace zde není od roku 1900, kdy byla zaznamenána poslední ověřitelná pozorování této kočkovité šelmy. Ve stejném roce byl také naposled zaznamenán výskyt kočky divoké.

Zdroje

Předchozí příspěvek Následující příspěvek