Kání

Kání je výrazný kopec, který se tyčí do výšky 666m nad mořem nad obcí Hutisko-Solanec. Po přerušení Solaneckým potokem jím pokračuje jižní hřeben údolí Rožnovské brázdy, který se táhne od kopce Brdo nad Valašským Meziříčím až k Beskydu na Česko-Slovenském pomezí poblíž Bumbálky.

Ostře na něm stoupá modrá turistická značka, která z Hutiska-Solance směřuje právě na hřeben, po kterém přes Kývňačky a Hluboký vede až k rozcestí Na Západí. Zde se k ní připojuje zelená turistická značka od Zavadilky. Přes Jezerné pod Kotlovu pak vede dále na Benešky, Polanu, Vysokou a přes Třeštík až na zmíněný Beskyd. Je to jedna z nejkrásnějších tras v této části Beskyd, ze které je řada krásných výhledů jak do údolí Rožnovské tak do údolí Vsetínské Bečvy. Tato trasa je velmi oblíbená nejen mezi pěšímí, ale i cyklo turisty.

Kousek pod vrcholem kopce Kání stojí i retranslační a základová stanice s dobře viditelným vysílačem. Pod vrcholem je několik chalup, ke kterým se dostat ale není vůbec jednoduché. Ostatně při cestě ke keši to poznáte sami.

Ze severní strany kopce lze nalézt studánku Pod Káním a kousek vedle ní i pramen Hutisko, to především pro ty, kdo by zvolili parkoviště Pod Káním ze severu. Ze západního směru si při cestě na parkoviště lze prohlédnout Solaneckou lípu nedaleko původní stavby Solaneckého fojtství.

Autor: Tomáš Hofman

Zdroje

  • Fotografie: Petr Belica

Předchozí příspěvek Následující příspěvek